Krejčí Iša

  • Krejčí
Rok narození - Úmrtí:
1904 - 1968
Další informace:
přejít na prezentaci

Životopis

Hudební skladatel a dirigent Iša Krejčí se narodil v rodině s bohatým kulturním zázemím, jeho otec byl známý pražský filozof František Krejší. Vystudoval historii a muzikologii na Karlově univerzitě a současně klavír u A. Šímy a skladbu u K.B. Jiráka na Pražské konzervatoři. Navštěvoval také mistrovskou třídu této školy, kde studoval skladbu u V. Nováka a dirigování u V. Talicha. Poté, co získal zkušenosti coby dirigent ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (1928 - 32) a v Národním divadle v Praze (1933 do 34), Krejčí působil jako zvukový režisér v Československém rozhlase (1934 - 45) a dirigent Orchestrálního sdružení v Praze (1936 - 45). V následujících letech byl zaměstnán jako šéf opery v Olomouci, od roku 1958 byl dramaturgem opery Národního divadla v Praze. V sezóně 1964/65 byl šéfem opery v Českých Budějovicích. Jeho dramaturgie se vyznačovala úspěšným uváděním novinek..
Přestože Išu Krejčího lze popsat jako skromného, dalo by se dokonce říci až plachého člověka, který se nikdy nepokusil veřejně prosazovat svá vlastní díla, jeho hudba si získala značnou oblibu, hlavně díky své nesporné umělecké kvalitě.
Co se týče Krejčího jako kompozičního typu, od počátku jeho skladatelské dráhy bylo slyšet, že vycházel z mozartovského stylu, jehož harmonie obohacoval moderně znějícími disonancemi. Jeho melodika je zkratkovitá a jednoduchá, ale vždy velice výrazná a často s vtipem připomínající lidovou hudebnost. K jeho nejúspěšnějším opusům patří opera Pozdvižení v Efesu, symfonie, Serenáda pro orchestr a některá další orchestrální díla z padesátých let, stejně jako řada komorních skladeb, mezi nimiž patří k hráčsky i posluchačsky nejvděčnějším Kasace pro flétnu, klarinet, trubku a fagot, kterou napsal ve svých skladatelských počátcích.

Skladby

Skladba Rok vytvoření Partitura Nahrávka Dostupné
v HIS
Dostupné
v ČRo
Antické motivy
Tři písně pronižší hlas s orchestrem, klav. úprava skladatele
Árie Luciany z opery Pozdvižení v Efesu
árie pro alt
Concertino pro violoncello a klavír
Čtyři přídavkové kusy
pro housle a klavír
Dechové trio
Dechový kvintet Audio
Divertimento - Kasace pro flétnu, klarinet, trubku a fagot. Audio
Divertimento pro nonet
Kvartet d moll
II. smyčcový kvartet
Malá smuteční hudba
pro alt, violu, violoncelo, kontrabas a klavír
1936
Malá suita
pro smyčce
Audio
Malý balet
Nonet - divertimento
Pět písní
na texty J. A. Komenského
Pozdvižení v Efesu
Komická opera o dvou jednáních (8 obrazech)
1943 Audio
Quartett in D, pro smyčcové kvarteto.
Smyčcový kvartet č. 1
Recitativo e corale
pro klavír
Serenáda pro orchestr / Serenata.
Scherzino F.B.F. pro klavír.
Smyčcový kvartet č. 1
in D
1935

Zobrazeny záznamy 1 - 20 z 40 nalezených.