Wimmer Vladimír

  • Wimmer
Rok narození :
1960
Další informace:
přejít na prezentaci

Životopis

Vladimír Wimmer patří k výrazným reprezentantům střední generace soudobých českých skladatelů, studoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze (obor baskytara a kontrabas). Pracoval jako notograf a hudební redaktor. Od roku 1987 je nezávislým hudebníkem.
Na začátku jeho kompoziční dráhy stáli skladatel Alexej Fried a hudební teoretik Stanislav Jelínek. Od roku 1989 studoval kompozici na Hudební fakultě Akademie muzických umění v Praze. Studia završil absolutoriem u profesora Ivana Kurze (1994).
Zajímavé je obhlédnout oblouk jeho skladatelského vývoje. Jeho počáteční hudební zázemí leželo v oblasti folku, jazzu a rocku. Na HAMU pracoval výhradně v oblasti vážné hudby. Ve čtvrtém ročníku studia došlo k náhlému provalení jeho původního hudebního naturelu. Vrátil se ke kořenům svých hudebních počátků, a jako absolventskou práci si zvolil operu-muzikál Dybuk na židovské motivy. V listopadu 2001 v rámci operního projektu "Bušení na železnou oponu" byly ve Státní opeře Praha v premiéře provedeny dvě jeho komorní opery "Rytíř a smrt" a "Jelizaveta Bam".

V roce 2002 provedla v premiéře Filharmonie Hradec Králové spolu se dvěma sbory VUS-Pardubice a Filhramonickým sborem Hradec Králové celovečerní projekt Apel svědomí, ve kterém účinkovalo vice jak 160 hudebníků.

Vladimír Wimmer komponuje též hudbu scénickou a filmovou. V roce 2004 s Olinem Sudovským založil a dále organizoval festivalové projekty Pontonrock Příbram a Mezinárodní hudební festival Hořejší Obora Příbram.