Pokorný Petr

  • Pokorný
Rok narození - Úmrtí:
1932 - 2008
Další informace:
přejít na prezentaci

Životopis

Petr Pokorný po maturitě na klasickém gymnáziu (1951) studoval klavír na Státní konzervatoři u Václava Holzknechta, později u Ilony Štěpánové-Kurzové. Pro svůj třídní původ nesměl pokračovat ve studiu hudby na vysoké škole. Vystudoval proto na Karlově univerzitě obor pro jeho společenskou kategorii přípustný - přírodní vědy. Skladbu studoval převážně soukromě u Emila Hradeckého, Miloše Nedbala, Zdeňka Hůly a Pavla Bořkovce. V šedesátých letech úzce spolupracoval se souborem Musica viva pragensis, který také uváděl jeho skladby.

Kromě toho Petr Pokorný pořádal večery hudby a poezie, na nichž představoval mladé, začínající básníky.Tento vývoj byl přerušen po událostech let 1968 - 1969. Skladatel o tom vypráví: "Na počátku 70. let, kdy většina mých přátel odešla do zahraničí, jsem se ocitl v naprosté izolaci. Mé skladby se (v Československu) přestaly hrát, přestal jsem mít možnost pořádat večery hudby a poezie. Poprvé (opět) zazněly mé skladby v roce 1982, na koncertě k mým 50. narozeninám." Večery hudby a poezie byly obnoveny v říjnu 1989 v Chodovské tvrzi. Pokorného hudba, nevýbojná, protože opravdově básnivá, nacházela i v době pro skladatele nejtěžší kladný ohlas alespoň v zahraničí. O uvedení jeho skladby pro basetový klarinet "Nacházení těžiště smutku" Milanem Kostohryzem spolu s díly J. K. Vaňhala, J. Brahmse, B. Martinů a J. Klusáka na "The 1975 International Clarinet Clinic" v severoamerickém Denveru napsala do časopisu "The Clarinet" Mary Jungmann: "Ze všech děl, která byla na programu, byla Pokorného skladba nejúspěšnější. Tato krásná, melancholická hudba byla napsána před šesti lety pro prof. Kostohryze po smrti jeho ženy. K úspěchu díla jistě přispělo i osobní zaujetí interpreta."

V transpozici pro svůj nástroj pak Nacházení těžiště smutku zařadila do svého repertoáru také britská virtuoska na basetový roh Georgina Dobreé, která si na základě úspěchů s touto skladbou vyžádala od Petra Pokorného další. Ta dostala název Music for Georgina a její premiéra v dubnu 1990 na veřejném koncertě britského rozhlasu v Londýně se setkala s tak vřelým přijetím, jakého se skladatel nedočkal ani ve své vlasti.

Petr Pokorný se věnoval převážně komorní tvorbě, přičemž výrazný podíl v jeho díle mají skladby pro sólové nástroje a dua. Více vokálních děl a skladeb pro početnější nástrojová obsazení začalo vznikat až v průběhu 80. let, což vyvrcholilo poměrně rozsáhlou Lyrickou symfonií z roku 2001 (světová premiéra se konala na přehlídce vybrané soudobé hudby v Praze "Pražské premiéry 2006"). Jeho hudba byla zpočátku výrazně ovlivněna dodekafonní skladebnou metodou (60. léta), později skladatel opouští její přísná pravidla a stále více se přikláněl k "volnému proudění myšlenek", jak svou hudbu charakterizoval v roce 1990.

 

 

 

Skladby

Skladba Rok vytvoření Partitura Nahrávka Dostupné
v HIS
Dostupné
v ČRo
...a nedokážu přemoci ticho
pro sólovou violu
Artemis na lovu
pro barytonový saxofon
Score
Barvy a vůně noci, pro 8 nástrojů. Score
Beautiful Spring Days
Krásné jarní dny, 1. část cyklu klavírních skladeb Quattro stagioni
Birthday Sextet
pro troje housle, violu, violoncello a kontrabas
Score
Canto d'estate pro violu sólo 1999 Score
Capriccio pro soprán a malý orchestr, op. 38a.
oder Freuden und Leiden des W.A. Mozart
Score
Carmen de relationibus omnium rerum,..., pro flétnu a 4 nástr., op. 3.
Carmen de relationibus omnium rerum, quae parvae aut magnae in mundi infinitate sitae sunt, pro flétnu a 4 dechové nebo smyčcové nástr., op. 3
Score
Cesty k ránu. Divertimento pro flétnu, violu a vcello Score
Cesty k ránu. Divertimento pro flétnu, violu a vcello Score
Concertino piccolo pro housle, klavír a smyčce Score
Concertino pro anglický roh a smyčce. Score
Concertino pro pro klarinet, saxofon. kvarteto a bcl.
přepis Kamila Doležala
Čtyři písně pro alt /baryton/, flétnu /hoboj/ a violoncello 1987
David Rubinovič zpívá k hadu, pro recitátora, flétnu, klarinet a vcl.
melodram
David Rubinowicz zpívá k hadovi
Melodram pro recitátora, flétnu, klarinet a violoncello
2003 Score
Der Glanz am Wegrand (Třpyt u cesty)
pro hlas a triangl
Score Audio
Die Gaukler (Kejklíři)
Pět kusů pro baryton, housle, kytaru a kontrabas
1998 Score
Die Reise. 3 písně pro mezzosoprán a dechový soubor.
Cesta
Score
Divoká kukuřice
Cyklus písní pro mezzosoprán, flétnu, klarinet a violu
1968 Score

Zobrazeny záznamy 1 - 20 z 134 nalezených.