Král Zdeněk

  • Král Z
Rok narození :
1971
Další informace:
přejít na prezentaci

Životopis

Král Zdeněk MgA., Ph.D., skladatel a klavírista, vystudoval Konzervatoř v Teplicích, obor kontrabas (1986-91), krátce studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze obor klavír (1991-92). V letech 1993-98 studoval Hudební fakultu JAMU v Brně, obor kompozice u prof. L. Faltuse (písemná práce Nové tvůrčí přístupy k hudbě v subjekt-objektovém postmoderním světě a absolventská skladba Baron na stromě pro velký orchestr) a následně Teorii hudební tvorby (2000-03). Od října 2009 pracuje na JAMU jako odborný asistent a učí základy jazzového klavíru.

- Králův hudební záběr sahá od písní ve stylu folk&country, hudby jazzové, rockové, fussion, scénické, elektroakustické, čistě písňové až po hudbu vážnou. Nebrání se také mezižánrovým přesahům (např. od roku 1997 spolupracuje s bangladéšským zpěvákem Mohsinem Mortabou). Mimo to vystupuje jako klavírní improvizátor. Jeho improvizace se pohybují na hranici jazzu, rocku i romantizující klasiky. Klavír studoval u doc. D. Velebové a improvizaci u doc. A. Linky. V letech 1997 a 1998 se zúčastnil kompozičních kurzů v Českém Krumlově (mj. pod vedením Sofie Gubajduliny a Luise de Pabla) a v Trstěnicích. Patřil k zakládajícím členům sdružení mladých skladatelů Bezmocná hrstka (1993).

- V roce 1997 získal 1. cenu skladatelské soutěže Generace, v roce 1999 cenu třetí. V roce 1998 získal tzv. Trstěnickou cenu za kompozici Shamanyka pro bicí nástroje. V roce 1998 byla jeho skladba Bariéry prezentována na přehlídce Tribuna mladých skladatelů v Paříži. Skladby Zdeňka Krále byly provedeny kromě České republiky také ve Francii, Kanadě, Holandsku, Turecku, Rakousku, Portugalsku, Austrálii a Estonsku.
- Vystupuje s vlastní akustickou jazz-rockovou skupinou KK Band a též v seskupení Minach, které hraje šansony a divadelní písně. Koncertně vystupoval po celé ČR (např. festival na Pražském hradě Struny podzimu), dále též v Belgii, Německu, Rusku, Rakousku a Turecku.

- Roku 2004 založil vydavatelství Možnosti, které se zabývá vydáváním, distribucí a prodejem kompaktních disků. Zdeněk Král se také věnuje hudbě užité (například v reklamních spotech, jazykových kurzech na multimediálních discích apod.). Taktéž vydává zpěvníky pro děti, jak s lidovými, tak s autorskými písněmi s jím nahranými doprovody na nosičích.